Hirudologie

V této kategorii bych Vám ráda blíže popsala smysl hirudoterapie a také její blahodárné účinky pro tělo díky mnoha bioaktivním látkám.

Účinky:

- ředí krev, brání tvorbě sraženin, zpevňují cévní stěnu, regulují krevní tlak a hladinu cukru v krvi, pomáhají léčit záněty

- antisklerotické účinky (látky na zpevnění a úpravu elasticity stěny cévy)

- přírodní antibiotika = bioaktivní látky ze slin pijavice

- hirudin (sloučenina proteinové povahy zabraňující srážení krve, brání tvorbě krevních sraženin a rozkládá je, roztahuje vlásečnice a vyvolává místní znecitlivění)

- destabiláza (enzym proti srážení krve, působí na rozložení sražené krve)

- prostaglandin (regenerace cév a regulace hladiny cukru v krvi a krevního tlaku)

- histamin (tlumí alergické reakce a ovlivňuje žaludeční sekreci, pomáhá léčit záněty)

- bdelin (protizánětlivé účinky)

- gilantin (ředí krev a má účinky proti metastázám)

 


Kde se vůbec vzaly bioaktivní látky?

    Během milionů let se pijavice vyvíjela a přizpůsobovala se prostředí a podmínkám pro přežití. Musela se vyrovnat s hustou krví zvířat, na kterých se přiživovala. Krev dávných zvířat byla hustá a trombotická, proto pijavice vyvíjela enzymy, které jí pomáhali krev zředit. Zároveň se musela vyrovnávat s bakteriemi obsažené v krvi zvířat, na kterých se živila. Musela však v sobě krev i udržet čerstvou, aby se na ní mohla přiživovat i několik měsíců. Hlavní úlohou látek z pijavice je sterilizování a zušlechťování krve. Tak se stala živou továrnou na výrobu bioaktivních látek. Jde téměř o 150 aktivních látek.

 

Hirudin

    Sloučenina bílkovin a proteinů, která zabraňuje srážení krve, brání tvorbě trombozy a rozkládá ji, kromě toho roztahuje vlásečnice a vyvolává místní znecitlivění. Jeho silné působení je dosáhnuté díky souhře více látek ve slinách pijavice, i hementin, hementerin zároveň antistatin. Pijavice produkuje též pseudohirudin, který se skládá z 45 aminokyselin a nemá antikoagulační vlastnosti, narozdíl od hirudinu. Hirudin se v krvi poměrně rychle rozkládá, během první hodiny po odsátí je to až 70-80%. U osob s některými chorobami krve je hirudin nejlepším silným antikoagulantem. Proto pomáhá při cevních chorobách a odstraňuje neléčitelné vředy. Prakticky pomůže okamžitě.

 

Destabiláza

    Je to enzym charakteristický silným účinkem na srážení krve, působí na rozkládání sražené krve. Destabiláza obsahuje též unikátní sloučeninu Prostaglandin. Výrazně regeneruje krevní cévy, zažívací trakt a též reguluje hladinu cukru v krvi. Největší záhadnou vlastností je "samoregulace" tlaku krve. Vysoký tlak snižuje a nízký tlak zvyšuje. Tento efekt je předmětem vědeckého zkoumání.

    Je nenahraditelným lékem klasické medicíny, nezanechává vedlejší účinky a cévy zůstávají chráněné. Často se používá při léčbě šedého zákalu.

 

Histamin

    Patří mezi biogenní aminy. Biogenní aminy jsou nízkomolekulární organické zásady, které jsou přítomné ve všech živých organismech. Histamin vzniká bakteriálním odbouráním aminokyseliny - histidinu. Přirozeně se vyskytuje i v lidském organismu a jeho účinky se projevují při alergické reakci, kdy se uvolňuje ve velkém množství. Úloha histaminu v průběhu fyziologických dějů zatím není známa, jeho hlavní funkcí je ale regulace mikrocirkulace v tkáních působením na H receptorech stěn cév.

 

Gilantin

    Jedná se o bílkovinu kontrolující množství síry. Působí jako antikoagulant i silný lék proti metastázám.

 

Apyráza

    Je silný enzym upravující lepkavost krve.

 

Lipáza a esteráza

    Jedná se o látky rozkládající tuky.

 

a mnohé další aktivní látky.