Desatero aplikace

Minimálně 7-10 dní před hirudoterapií by pacient neměl užívat:

1. Léky, jejichž složení obsahuje kyselinu acetylsalicylovou např: Acylpyrin, Anopyrin apod., antirevmatika např: Ibuprofen, Brufen, Veral

 

2. V den výkonu neužívat:

 • alkohol
 • těžká a aromatická jídla
 • kuřáci by neměli kouřit cigarety
 • osprchovat se čistou vodou bez použití sprchového gelu, doporučuje se dětské mýdlo
 • pacient nesmí používat voňavku nebo toaletní vodu
 • nedoporučuje se velká fyzická zátěž organizmu

 

3. Místa, kam mají být pijavice přiloženy mohou být (není vždy nutné) oholena a omyta čistou vodou. Pokud je chladno, doporučuje se nahřát teplou vodou, popřípadě tření froté tkaninou.

 

4. Během přiložení každá z pijavic odsaje z těla 5 až 15 ml krve.

 

5. Až se pijavičky dostatečně napijí, samy odpadnou a na těle zanechají malinké ranky, ze kterých ještě může vytéct 15-30 ml krve. Ranky můžou krvácet až po dobu 24 hodin, každé tělo reaguje jinak. Při správném ošetření ranky nehrozí žádné nebezpečí, jedná se o přirozený stav, který je součástí léčby. Ranky jsou začervenalé a malinko oteklé, trochu svědí, nesmí se však škrábat, aby se do nich nezanesla infekce. Nepotírat alkoholem! Doba hojení ranek je individuální. Je možné ranku potřít pouze tee tree olejem, popřípadě mastí proti štípnutí komárem.

 

6. Nepřekrývat ránu obvazem hned poté, co pijavice odpadne. Nechat ji odkrytou kolem 30 minut a kůži omývat vlhkým ručníkem. Během první hodiny je totiž krvácení nejsilnější. Zmírní se tak možné svědění a zánět a posílí terapeutický účinek. Doporučuje se k zakrytí rány použít sterilní gázu místo vaty.

 

7. Po aplikované proceduře pacient pocítí únavu a žízeň. Proto je nezbytné dodržovat pitný režim - alespoň 2-3 litry vody denně, vyhnout se fyzické námaze a dostatečně odpočívat. Minimálně 24 hodin po výkonu by se neměl pacient sprchovat a ani koupat.

 

8. V případě výrazné alergické reakce je třeba okamžitě konzultovat situaci s hirudoterapeutem.

 

9. Stopa po přisátí pijavice je nějaký čas viditelná. Nedoporučuje se proto aplikace na tvář. Použité pijavice by se měly z hygienických a bezpečnostních důvodů zásadně biologicky likvidovat.

 

10. Pijavice se nikdy nesmí znovu přiložit na dalšího pacienta !!!

 

Zajímavosti:

 • Pijavice nasaje v závislosti na své velikosti 20 až 50 mililitrů krve.
 • Ke stejné ztrátě krve dochází následným krvácením.
 • Pijavice dokáže přijmout šesti až desetinásobek svého objemu díky kůži, která je zřasená jak tahací harmonika.
 • Účinky v těle člověka vydrží 3 až 4 týdny od aplikace.

 

Po odsátí:

    Nastává krvácení z ranky, které se nesmí nijak zastavovat - je to důležitá součást terapie. Krvácení nejčastěji ustane do 2-3 hodin, výjimečně může trvat až do 24 hodin po aplikaci. Pacient se nesmí fyzicky namáhat. Během celého procesu hojení ranky je důležité ji pravidelně kontrolovat.

    U každého pacienta může být různá reakce na terapii. U některých pacientů se může vyskytnout nadměrná únava nebo naopak zvýšená aktivita.

 • lokální reakce - vyskytuje se skoro při každém použití pijavice, typické známky je začervenání na místě kousnutí, může být provázeno i svěděním. Toto začervenání a svědění je neškodné, pouze je důležité dbát na neškrabání ranky.
 • krevní podlitiny - okolo ranky se může vyskytnout krevní podlitina, která se v průběhu pár dní úplně rozpustí.
 • mírné opuchnutí - taktéž v místě ranky, doprovázeno právě svěděním a začervenáním. Je to spojenou s přirozenou reakcí na histamin. Může se potírat s Tea tree nebo krémem proti štípnutí komárem
 • dočasná slabost - po odebrání krve může nastat přirozená reakce na ztrátu krve - únava. Je nutné oddychovat a zvýšit příjem tekutin.

 

Lokální reakce je tedy přirozená, při velkých rozměrech svědčí o alergii na některou složku z bioaktivních látek. Vždy posoudí terapeut. Jak jsem se již zmínila v obecném popisu pijavice lékařské o bakterii Aeromonas hydrophyla, pokládám za důležité se o tomto faktu zmínit i v této kategorii. Pokud dojde k alergické reakci u pacienta, je alergie vyvolána právě onou zmíněnou bakterií, nikoliv pijavicí. Zpravidla to není organismus, který by byl schopný vyvolat onemocnění. Pouze znepříjemní průběh hojení. Neznamená to však, že se stává kontraindikovanou pro pacienta. Většinou je to jen souhra několika faktorů, hlavně v souvislosti s tepnovou nedostatečností. Výjimkou je opuchnutí celé končetiny. V tomto případě se opravdu další aplikace nedoporučují.